Cukrzyca w ciąży

Zachęcamy kobiety z zdiagnozowaną cukrzycą ciążową do udziału w jednodniowych hospitalizacjach. Podczas kilkugodzinnej wizyty w szpitalu pacjentki mają okazję skorzystać z konsultacji ginekologicznych, porad dietetycznych oraz sesji z fizjoterapeutami. Naszym celem w ramach „Szkoły cukrzycowej” jest zapewnienie przyszłym mamom kompleksowej wiedzy w jednym miejscu.

W Polsce od 3 do 12% kobiet ciężarnych cierpi na cukrzycę ciążową. To rozpoznanie powinno być dla nich sygnałem do przemyślenia zmiany stylu życia, wdrożenia zdrowszych nawyków żywieniowych oraz zwiększenia aktywności fizycznej. Nieleczona choroba może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak poronienia, wady wrodzone, śmierć płodu w macicy, nadmierny wzrost płodu, urazy okołoporodowe, hipoglikemia oraz inne problemy adaptacyjne u noworodka. Dlatego lekarze i położne z Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet serdecznie zapraszają przyszłe mamy na jednodniowe pobyty w szpitalu, podczas których nie tylko zostaną poddane badaniom przez specjalistów, ale również otrzymają cenne wskazówki dotyczące zmiany nawyków i troski o zdrowie swoje i swojego dziecka.
 
W każdy czwartek ciężarne z cukrzycą będą przyjmowane na Oddział Patologii Ciąży, gdzie omówione zostaną najważniejsze tematy: 
  • zasady diety cukrzycowej
  • zasady kontroli glikemii z użyciem glukometru oraz nowoczesne techniki kontroli glikemii z użyciem sensorów do ciągłego pomiaru glikemii
  • wysiłek fizyczny w ciąży – nieodzowny element terapii kobiet z cukrzycą ciążową (zajęcia praktyczne).
 
W skład zespołu diagnostyczno-terapeutycznego wchodzą: lekarz ginekolog, położna oraz fizjoterapeutka. Przyszłe mamy dostaną też glukometr oraz receptę na paski do glukometru, a wieczorem wrócą do domu.
 
Jak się zgłosić?
 
Poproś lekarza o skierowanie do szpitala z rozpoznaniem cukrzycy ciążowej, a następnie umów termin hospitalizacji pod numerem: (22) 636-06-50 [Rejestracja/Biuro Wsparcia Pacjenta]. Pacjentki spotykają się ok. 8 rano w Przyszpitalnej Przychodni (Wejście Główne do Szpitala), gdzie przeprowadzony zostanie z nimi wywiad oraz badanie lekarskie. Prosimy o zabranie wszystkich aktualnych badań zleconych w ciąży oraz próbkę moczu. Przydatny będzie również wygodny strój, nie krępujący ruchów (może być sportowy). 
 
Zachęcamy do obejrzenia rozmowy na temat cukrzycy ciążowej oraz zagrożeń dla matki i dziecka. W programie Pytanie na Śniadanie wystąpiły ginekolożki Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet: dr hab. n. med. Diana Massalska, prof. CMKP, lek. Sylwia Słomska oraz pacjentka Aleksandra Nasiadka.