Dokładamy wszelkich starań, by przyszła mama czuła się komfortowo, spokojnie, otrzymywała informacje oraz wsparcie na każdym etapie pobytu w naszym szpitalu. Poród to ważny moment w życiu kobiety – warto wybrać szpital, w którym opieka medyczna jest na najwyższym poziomie.
Od pierwszych chwil w szpitalu wsłuchujemy się w potrzeby i prośby każdej pacjentki. Staramy się być wsparciem i na bieżąco reagować, by poród kojarzył się z pozytywnymi emocjami i dobrymi wspomnieniami. Wskazówką dla naszego personelu są tzw. „życzenia porodowe” omawiane z położną na Bloku Porodowym, które – jeżeli poród fizjologiczny będzie przebiegał bez komplikacji – będą swoistym drogowskazem dla zespołu jaki stworzą rodząca z położną.
Poród w 4 krokach:
- Izba Przyjęć – to tu odbędzie się wstępne badanie, lekarz przeprowadzi wywiad medyczny i przyjmie Cię do szpitala.
- Blok porodowy – z Izby Przyjęć zostaniesz skierowana na 4 piętro, gdzie znajduje się Blok Porodowy. Czekać tam będą nasze położne, wybierzesz salę porodową (w zależności od dostępności) oraz wstępnie omówisz z personelem medycznym życzenia porodowe.
- Poród – to jest ten moment, gdy będziesz mogła korzystać ze wszystkich udogodnień, jakie oferują nasze sale porodowe. Poród przy drabinkach, relaks na piłce czy ciepła kąpiel to sprawdzone metody, które przynoszą ulgę w bólach porodowych. Warto zakomunikować na tym etapie chęć otrzymania znieczulenia.
- Narodziny – najbliższe dwie godziny spędzacie razem z dzieckiem na sali porodowej. Maluszek jest mierzony oraz ważony, a następnie układany na brzuchu mamy (kontakt skóra do skóry). To czas tylko dla Was.
Poród bez bólu
Odczuwanie bólu zależy od wielu czynników: etapu porodu, wrażliwości na ból, nastawienia psychicznego, wielkości i ułożenia płodu. W WIZK posiadamy szeroką ofertę bezpłatnych metod łagodzenia bólu.
Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu:
Łagodzenie dyskomfortu porodowego zaczynamy od metod niefarmakologicznych. Nie wymagają one nasilonej obserwacji matki i dziecka, ponieważ niosą za sobą minimalne ryzyko powikłań.
DRABINKA lub LINY PORODOWE
– Wykorzystujemy zarówno w I jak i w II okresie porodu:
– przy ruchach okrężnych bioder,
– przy głębokim przysiadzie, aby pomóc wstawić się główce dziecka do kanału rodnego
– przy odciążeniu kręgosłupa rodzącej
– przy parciu w kucki.
WANNA
Immersja wodna najczęściej wykorzystywana jest w I okresie porodu.
Ciepła kąpiel:
– rozluźnia mięśnie krocza,
– łagodzi skurcze,
– pomaga w rozwiewaniu
szyjki macicy.
* Jeśli w sali porodowej nie ma wanny, ale jest prysznic, to można z niego skorzystać, by się zrelaksować.
Strumień wody z natrysku trzeba skierować na dolny odcinek kręgosłupa – taki masaż jest przyjemny i łagodzi skurcze.
** W wannie można również urodzić pod warunkiem, że okres ciąży i to co aktualnie dzieje się w trakcie porodu nie stanowi przeszkody, a położna ma odpowiednie doświadczenie.
PIŁKA
Może być okrągła lub w kształcie fasolki. Pomaga dziecku prawidłowo wstawić się w kanał rodny.
Używamy jej w I fazie porodu:
– do siedzenia i ruszania biodrami
– do odciążenia kręgosłupa lub nóg
w II fazie porodu:
– do wsparcia nogi przy leżeniu na boku
Nie polecamy skakania na piłce, ponieważ powoduje to zbyt duże napięcia mięśni.
WOREK SAKO
Odciąża kręgosłup i łagodzi bóle pleców oraz dolnej części ciała. Styropian oddaje pobrane ciepło i nagrzewa odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa, co redukuje dolegliwości. Aby się zrelaksować, można również uklęknąć, opierając przednią część tułowia na worku sako.
WORECZKI Z PESTKAMI WIŚNI
Rozgrzane woreczki zwykle przykładamy w okolicę podbrzusza lub dolny odcinek pleców. Ciepło zmniejsza napięcie mięśni. Woreczkami można również wykonywać masaż pleców.
KRZESŁO PORODOWE
Wykorzystujemy w czasie wypierania dziecka. Rodząca kobieta siada na stołku, podpierając się po bokach rękami. Na dziecko działa wówczas siła grawitacji, która pomaga przesuwać mu się w dół. Z tego sprzętu nie powinno się jednak korzystać zbyt długo, ponieważ może prowadzić do zwiększenia obrzęku tkanek krocza.
ŁÓŻKO PORODOWE
Łóżko nie służy jedynie do leżenia. Dla sprawnego przebiegu porodu można na nim przyjmować różne pozycje:
– kucanie
– klękanie
– pozycja na boku
– kolankowa-łokciowa
AROMATERAPIA
Odpowiednio dobrane kompozycje zapachowe olejków eterycznych pozwalają:
– zmniejszyć niepokój
– zwiększają skuteczność czynności skurczowej
– dodają energii
– poprawiają nastrój rodzącej
GWIZDEK PORODOWY
Francuski gwizdek jest wykorzystywany jako alternatywa dla znieczulenia zewnątrzoponowego. Oprócz uśmierzania bólu ma także wiele innych zalet. To chociażby lepsze dotlenienie dziecka, kontrola oddechu, zmniejszenie ryzyka nacięcia krocza czy wzmocnienie mięśni brzucha.
MUZYKA
W salach porodowych Pacjentki mogą korzystać z głośników bezprzewodowych. Ulubiona muzyka, uspokajające tony sprzyjają wyciszeniu i koncentracji nad porodem.
Farmakologiczne metody łagodzenia bólu:
- znieczulenie zewnątrzoponowe
- łączone znieczulenie podpajęczynówkowe i zewnątrzoponowe (CSE – Combinened Spinal-Epidural)
- „gaz rozweselający” – mieszanina podtlenku azotu i tlenu (Entonox)
Pozycje porodowe
W WIZK przyszłe mamy rodzą horyzontalnie (w pozycji leżącej) oraz wertykalnie (w pozycji stojącej). Zdajemy sobie sprawę, że każda kobieta rodzi inaczej, dlatego jesteśmy przygotowani na wszystkie scenariusze i życzenia pacjentki. Można rodzić tradycyjnie, w pozycji kucznej, kolankowo-łokciowej lub na nowoczesnym kole porodowym. Zachęcamy także do ruchu podczas porodu oraz szukania komfortowych pozycji.
Ochrona krocza
Podczas porodu dokładamy wszelkich starań, by chronić krocze rodzącej. Nacinanie następuje wyłącznie w medycznie uzasadnionych przypadkach.
Poród rodzinny
Na Bloku Porodowym rodzącej może towarzyszyć bliska osoba (mąż, partner, mama, przyjaciółka lub doula). Nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi opłatami. Warto rozważyć taką opcję, ponieważ obecność drugiej osoby wpływa pozytywnie na samopoczucie rodzącej.
Połóg
Po porodzie mamy są kierowane na Oddział Położniczy (na tym samym piętrze), gdzie wraz z dziećmi odpoczywają po porodzie. Mają tam zapewnioną nieprzerwaną opiekę lekarzy i położnych. Dla wygody mam każda sala została wyposażona w kącik noworodkowy. Podczas pobytu w szpitalu każda pacjentka otrzymuje instruktaż karmienia piersią, a jeżeli nie chce lub nie może karmić – w każdej chwili ma nieograniczony dostęp do mleka modyfikowanego. Standardowo pobyt po porodzie trwa dwie doby, po czym następuje wypis. W pozostałych przypadkach – w trosce o zdrowie mamy lub dziecka – okres ten może ulec wydłużeniu.
Zobacz także: