Poród

Dokładamy wszelkich starań, by przyszła mama czuła się komfortowo, spokojnie, otrzymywała informacje oraz wsparcie na każdym etapie pobytu w naszym szpitalu. Poród to ważny moment w życiu kobiety – warto wybrać szpital, w którym opieka medyczna jest na najwyższym poziomie.

Od pierwszych chwil w szpitalu wsłuchujemy się w potrzeby i prośby każdej pacjentki. Staramy się być wsparciem i na bieżąco reagować, by poród kojarzył się z pozytywnymi emocjami i dobrymi wspomnieniami. Wskazówką dla naszego personelu są tzw. „życzenia porodowe” omawiane z położną na Bloku Porodowym, które – jeżeli poród fizjologiczny będzie przebiegał bez komplikacji – będą swoistym drogowskazem dla zespołu jaki stworzą rodząca z położną. 

Poród w 4 krokach:

  1. Izba Przyjęć – to tu odbędzie się wstępne badanie, lekarz przeprowadzi wywiad medyczny i przyjmie Cię do szpitala. 
  2. Blok porodowy – z Izby Przyjęć zostaniesz skierowana na 4 piętro, gdzie znajduje się Blok Porodowy. Czekać tam będą nasze położne, wybierzesz salę porodową (w zależności od dostępności) oraz wstępnie omówisz z personelem medycznym życzenia porodowe. 
  3. Poród – to jest ten moment, gdy będziesz mogła korzystać ze wszystkich udogodnień, jakie oferują nasze sale porodowe. Poród przy drabinkach, relaks na piłce czy ciepła kąpiel to sprawdzone metody, które przynoszą ulgę w bólach porodowych. Warto zakomunikować na tym etapie chęć otrzymania znieczulenia.  
  4. Narodziny – najbliższe dwie godziny spędzacie razem z dzieckiem na sali porodowej. Maluszek jest mierzony oraz ważony, a następnie układany na brzuchu mamy (kontakt skóra do skóry). To czas tylko dla Was.

Poród bez bólu

Odczuwanie bólu zależy od wielu czynników: etapu porodu, wrażliwości na ból, nastawienia psychicznego, wielkości i ułożenia płodu. W WIZK posiadamy szeroką ofertę bezpłatnych metod łagodzenia bólu

Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu:

  • aktywność fizyczna – ruch na piłce, przy drabinkach, przyjmowanie dogodnych pozycji
  • pozycje wertykalne – kołysanie, spacerowanie
  • masaż
  • praca z oddechem
  • poród z gwizdkiem (metodą Guillarme) – pacjentka musi mieć swój gwizdek
  • ciepłe i zimne okłady (kąpiel w wannie / prysznic)
  • muzykoterapia

Farmakologiczne metody łagodzenia bólu:

  • znieczulenie zewnątrzoponowe
  • łączone znieczulenie podpajęczynówkowe i zewnątrzoponowe (CSE – Combinened Spinal-Epidural) 
  • „gaz rozweselający” – mieszanina podtlenku azotu i tlenu (Entonox)

Pozycje porodowe

W WIZK przyszłe mamy rodzą horyzontalnie (w pozycji leżącej) oraz wertykalnie (w pozycji stojącej). Zdajemy sobie sprawę, że każda kobieta rodzi inaczej, dlatego jesteśmy przygotowani na wszystkie scenariusze i życzenia pacjentki. Można rodzić tradycyjnie, w pozycji kucznej, kolankowo-łokciowej lub na nowoczesnym kole porodowym. Zachęcamy także do ruchu podczas porodu oraz szukania komfortowych pozycji. 

Ochrona krocza

Podczas porodu dokładamy wszelkich starań, by chronić krocze rodzącej. Nacinanie następuje wyłącznie w medycznie uzasadnionych przypadkach.

Poród rodzinny

Na Bloku Porodowym rodzącej może towarzyszyć bliska osoba (mąż, partner, mama, przyjaciółka lub doula). Nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi opłatami. Warto rozważyć taką opcję, ponieważ obecność drugiej osoby wpływa pozytywnie na samopoczucie rodzącej. 

Połóg

Po porodzie mamy są kierowane na Oddział Położniczy (na tym samym piętrze), gdzie wraz z dziećmi odpoczywają po porodzie. Mają tam zapewnioną nieprzerwaną opiekę lekarzy i położnych. Dla wygody mam każda sala została wyposażona w kącik noworodkowy. Podczas pobytu w szpitalu każda pacjentka otrzymuje instruktaż karmienia piersią, a jeżeli nie chce lub nie może karmić – w każdej chwili ma nieograniczony dostęp do mleka modyfikowanego. Standardowo pobyt po porodzie trwa dwie doby, po czym następuje wypis. W pozostałych przypadkach – w trosce o zdrowie mamy lub dziecka – okres ten może ulec wydłużeniu.

Zobacz także:

Blok Porodowy [GALERIA]

Pierwsze dni po porodzie