Pacjentki po porodzie są kierowane na Oddział Położniczy, gdzie zarówno mama, jak i dziecko zostają otoczeni troskliwą opieką. Jeżeli powrót do zdrowia przebiega bez komplikacji po 2 dniach mama zostaje wypisana do domu.
Wsparcie laktacyjne
Nauka karmienia piersią jest jednym z ważniejszych zagadnień dla mam w pierwszych dniach po porodzie. Na Oddziale Położniczym Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet pracują certyfikowane doradczynie laktacyjne oraz edukatorki ds. laktacji, które każdego dnia pomagają młodym mamom w przystawianiu maluszka do piersi, pobudzeniu laktacji oraz tłumaczą jak poprawnie karmić niemowlę. Jeżeli z pewnych względów mama nie może lub nie chce karmić piersią, wówczas bez ograniczeń korzysta z mleka modyfikowanego. Na oddziale są także dostępne laktatory.
Konsultacje uroginekologiczne
Poród to ogromny wysiłek dla ciała kobiety, dlatego dbamy również o wsparcie fizjoterapeuty uroginekologicznego na Oddziale Położniczym. Pacjentki mogą liczyć na pomoc w zakresie nauki prawidłowej pionizacji z ochroną mięśni brzucha, oceną mięśni dna miednicy wraz z profilaktyką. Natomiast pacjentki z powikłaniami poporodowymi (szczególnie po masywnych urazach krocza) objęte są opieką zarówno w ramach Oddziału, jak i w ramach funkcjonującej Poradni Uroginekologicznej w Przychodni WIZK (parter). Chęć konsultacji podczas pobytu w szpitalu pacjentka powinna zgłosić położnej lub lekarzowi.
Opieka psychologiczna
Każda pacjentka, która po porodzie czuje obniżony nastrój lub niepokój, lub przeżywa stratę dziecka, może skorzystać z rozmowy z psychologiem z zakresu interwencji kryzysowej. Takie spotkanie jest całkowicie bezpłatne i przysługuje każdej pacjentce przebywającej w Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet. Chęć rozmowy wystarczy zgłosić położnym lub napisać maila na adres: psycholog@wizk.pl (tel. 22 697-32-66)
Pierwsze dni w domu
Dla świeżo upieczonej mamy pierwsze dni po porodzie mogą okazać się trudne. I choć w szpitalu otaczamy pacjentki szczególną opieką, to dopiero w domu adrenalina i emocje związane z narodzinami dziecka zaczynają opadać.
Organizacja powrotu do domu to pierwsze zadanie dla świeżo upieczonych rodziców. Pamiętajcie, że wybierając nosidełko lub fotelik, warto dobrać je do modelu Waszego samochodu oraz sprawdzić czy posiada homologacje i certyfikaty. Przed Wami krótsze i dalsze podróże, zadbajcie o najwyższy poziom bezpieczeństwa.
W każdym dniem będziecie nabierać pewności w pielęgnacji maluszka oraz sprawności w organizacji codziennego życia. Po raz pierwszy wykąpiecie maluszka, nauczycie się go karmić, przebierać i przewijać. Bardzo pomocne jest ułożenie codziennego planu oraz podział zadań między mamę i tatę. Choć wiele rodzin funkcjonuje bez harmonogramu – i też im to świetnie wychodzi. Nie wstydź się prosić o bliskich o pomoc i wsparcie – to naturalne, że możesz czuć się zmęczona, zagubiona, a nawet zrezygnowana. Pamiętaj, aby w przerwach pomiędzy karmieniami lub gdy dziecko śpi – wypocząć i zadbać o siebie.
Co to jest baby blues?
Po 2-5 dniach od urodzenia dziecka może pojawić się u Ciebie smutek poporodowy. Taki stan występuje nawet u 80% kobiet i nie jest traktowany jako stan chorobowy. Może trwać krótko – ok. 2 tygodni, ale zdarza się, że baby blues utrzymuje się dłużej. Jeśli objawy obniżonego samopoczucia nie zmieniają się bądź pogłębiają – skonsultuj się z psychologiem, który wdroży odpowiednie działania terapeutyczne oraz omówi sposoby radzenia sobie ze stresem.
Objawy baby blues:
- wahania nastroju
- płaczliwość
- rozdrażnienie
- ciągłe zmęczenie
- brak radości z urodzenia dziecka
- lęk
- problemy ze snem
- problemy ze skupieniem uwagi
Według najnowszych statystyk odsetek kobiet chorych na depresję poporodową to nawet 30%, co istotne mężczyźni również cierpią na depresję – dotyka ona ok. 8% ojców. W przypadku kolejnych ciąż prawdopodobieństwo wzrasta, szczególnie gdy depresja nie jest leczona. Dlatego nie bagatelizuj swojego stanu.
Wsparcie położnej w domu
Wiele kobiet korzysta z pomocy położnej środowiskowej, która w pierwszych sześciu tygodniach odwiedza świeżo upieczone mamy. Przysługują Ci przynajmniej cztery takie bezpłatne spotkania w Twoim domu (finansowane przez NFZ). Kontakt do położnej środowiskowej dostaniesz w przychodni rejonowej. Zaplanuj to jeszcze przed porodem.
Położna podczas wizyt domowych położna ocenia rozwój dziecka oraz udziela wskazówek dotyczących jego pielęgnacji (kąpiel, pielęgnacja pępka itp.). Pomoże też wybrać dogodną technikę karmienia piersią czy rozwiąże problemy z laktacją. Doświadczona położna podpowie też, kiedy po porodzie powinnaś udać się do ginekologa czy zgłosić się z dzieckiem do przychodni na obowiązkowe szczepienia.
Dlaczego dziecko płacze?
Płacz to sposób komunikacji dziecka z matką. W ten właśnie sposób maluszek wyraża swoje potrzeby. Na początku nie od razu będziesz wiedziała, co kryje się za płaczem i co dziecko chce Ci „powiedzieć”. Z biegiem czasu – a stanie się to naprawdę szybko – nauczysz się rozpoznawać jego płacz i kryjące się za tym potrzeby. Zachowaj spokój i zaufaj swojej intuicji.
W jakich sytuacjach niemowlę płacze?
- ma mokrą pieluszkę
- jest głodne
- jest mu gorąco
- jest mu zimno
- chce mu się spać
- potrzebuje bliskości
- potrzebuje zainteresowania rodziców
- ma kolkę
- nie może się załatwić
To kilka najczęstszych przyczyn płaczu u noworodków. Ale może on być też spowodowany chorobą. Jeśli trwa długo, a dziecko ma ciepłą główkę niezwłocznie skontaktuj się z pediatrą.