Uroginekologia

Uroginekologia zajmuje się profilaktyką oraz diagnostyką chorób związanych z układem moczowo-płciowym u kobiet. Terapia uroginekologiczna jest zalecana dla różnych grup pacjentów w różnych przedziale wiekowym. Fizjoterapeuta uroginekologiczny może pomóc kobietom:

  • planującym ciążę, które chcą przygotować swój organizm do porodu
  • po cesarskim cięciu
  • przygotowującym się do operacji uroginekologicznej
  • w ciąży i po porodzie
  • w okresie menopauzy — objawy klimakterium można załagodzić poprzez techniki fizjoterapii uroginekologicznej
  • z chorobami układu moczowo-płciowego (np. endometriozą).

Do gabinetu fizjouroginekologicznego warto zgłosić się także w przypadku problemów zdrowotnych, takich jak:

  • bolesne miesiączkowanie
  • brzydkie gojenie się blizny po cesarskim cięciu
  • dolegliwości ciążowe, związane z bólem kręgosłupa
  • nietrzymanie moczu oraz nietrzymanie stolca
  • obniżenie narządów rodnych
  • rozejście spojenia łonowego
  • zaburzenia seksualne (np. bolesne współżycie).

Pierwszym etapem leczenia jest konsultacja lekarza ginekologa, z odpowiednią, aktualną wiedzą z zakresu uroginekologii. W konsultacji bardzo ważny jest wywiad, dolegliwości zgłaszane przez pacjentkę, analiza dotychczasowej historii leczenia, skierowanie na odpowiednie specjalistyczne badania, postawienie właściwej diagnozy, a następnie ustalenie planu leczenia i nadzór nad jego realizacją. Do badań, które są niezbędne w celu właściwej diagnostyki należy przede wszystkim badanie urodynamiczne przeprowadzone przez wykwalifikowany personel, lekarza lub fizjoterapeutę uroginekologicznego.

Oddział Ginekologii

Pacjentki Oddziału Ginekologii objęte są opieką urofizjoterapeutyczną podczas pobytu w Oddziale jak i po wypisie ze szpitala w ramach Przychodni Przyszpitalnej.

Jeżeli jesteś pacjentką u której wykonywany będzie/był zabieg operacyjny drogą brzuszną (laparoskopia lub laparotomia) w zależności od sposobu operacji zwracaj uwagę na:

  1. Prawidłową pionizację – nie angażuj mięśni brzucha, wstawaj przez bok;
  2. W przypadku laparotomii pamiętaj o stabilizacji (przytrzymaniu) rany pooperacyjnej – zmniejszy to dolegliwości bólowe;
  3. W przypadku laparoskopii pamiętaj o rozciąganiu klatki piersiowej co zmniejszy dolegliwości bólowe w jej obrębie i poprawi pracę przepony;
  4. Dbaj o ranę – będzie się ona prawidłowo goić gdy będzie czysta, sucha i wietrzona (do mycia wystarczy zwykłe mydło);
  5. Blizny – pracę z blizną rozpoczynamy już w chwili usunięcia szwów;
  6. Stopniowy powrót do aktywności fizycznej – stopniowo zwiększaj intensywność wysiłku, dystans oraz czas jego trwania (możesz spacerować i chodzić po schodach)

Jeżeli jesteś pacjentką u której wykonywany będzie/był zabieg operacyjny drogą pochwową (operacje związane z nietrzymaniem moczu, zaburzeniami statyki narządu rodnego, plastyczne):

  1. Dbaj o higienę krocza – rany muszą być czyste suche i przewietrzone. Do mycia stosuj specjalistyczne preparaty ginekologiczne dedykowane stanom pooperacyjnym, zawierają one substancje nawilżające i przeciwdziałające zakażeniom;
  2. Zadbaj o blizny – unieruchomiona blizna może być przyczyną dolegliwości bólowych podczas aktywności fizycznej jak i seksualnej. Pracę z blizną rozpocznij po wypadnięciu szwów.
  3. Nie dopuszczaj do zaparć – zaparcia mogą się przyczynić do zmniejszenia efektywności zabiegu operacyjnego lub w skrajnych przypadkach spowodować uszkodzenie materiału syntetycznego implantowanego podczas operacji;
  4. Nie sikaj na zapas ani na siłę.

Pamiętaj, że masz możliwość skorzystania z pohospitalizacyjnej wizyty u fizjoterapeutki uroginekologicznej 4 tygodnie po zabiegu operacyjnym. Podczas wizyty uzyskasz odpowiedź na pytania oraz m.in. dowiesz się w jaki sposób pracować z blizną.

Jeżeli jesteś pacjentką onkologiczną  – pozostajesz pod opieką fizjoterapeutyczną w całym okresie leczenia w tym leczenia uzupełniającego.

Oddział Położnictwa

Pacjentki Oddziału Położnictwa i Patologii Ciąży objęte są opieką urofizjoterapeutyczną podczas pobytu w Oddziale jak i po wypisie ze szpitala w ramach Przychodni Przyszpitalnej.

Jeżeli leżysz dłużej na Oddziale i pojawiają się dolegliwości bólowe poproś o konsultację fizjoterapeutyczną – dolegliwości bólowe zwykle związane są z ograniczeniem aktywności i utrwaleniem schematów ruchowych, proste ćwiczenia lub zastosowanie metod wspomagających jakim są suche igłowanie lub kinesiology taping pomogą zmniejszyć lub w ogóle znieść dolegliwości bólowe.

Aktywizacja po porodzie: powrót do aktywności fizycznej po porodzie rozpoczyna się wraz z opuszczeniem bloku porodowego. Ciągły ruch, zmiany pozycji oraz późniejsze spacery w zupełności wystarczą na sam początek. Dodatkowo należy wprowadzić ćwiczenia oddechowe oraz stabilizujące (ćwiczenia mięśni głębokich).

Nietrzymanie moczu, gazów lub niekiedy stolca po porodzie drogami natury wynika bardzo często z przeciążenia układu mięśniowego i/lub nerwowego. Zwykle mija w ciągu kilku dni do 6 tygodni po porodzie. Jeżeli któryś z objawów u Ciebie występuje, zgłoś personelowi.

Pamiętaj o prawidłowej pionizacji nie aktywizującej mięśni brzucha, wstawaj przez bok.

Dbaj o higienę krocza: rany muszą być czyste suche i przewietrzone. Do mycia stosuj specjalistyczne preparaty ginekologiczne dedykowane stanom pooperacyjnym, zawierają one substancje nawilżające i przeciwdziałające zakażeniom.

Pamiętaj, że masz możliwość skorzystania z pohospitalizacyjnej wizyty u fizjoterapeutki uroginekologicznej 6 tygodni po porodzie. Podczas wizyty uzyskasz odpowiedź na pytania oraz m.in. dowiesz się w jaki sposób pracować z blizną, kiedy wracać do aktywności fizycznej a w przypadku występowania jakiś dysfunkcji rozpoczniesz terapię.