Cukrzyca w ciąży – czwartkowe spotkania z lekarzami

Brzuch ciążowy. KObieta trzyma przed sobą zdrową sałatkę.

Zapraszamy kobiety ze zdiagnozowaną cukrzycą ciążową na jednodniową hospitalizację, podczas której przyszłe mamy zostaną kompleksowo przebadane oraz wezmą udział w spotkaniach organizowanych przez lekarzy WIZK. Program startuje już 9 listopada!

W Polsce od 3 do 12% kobiet ciężarnych choruje na cukrzycę ciążową. Diagnoza powinna być dla nich impulsem do zmiany trybu życia, wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych oraz zwiększenia aktywności fizycznej. Nieleczona może doprowadzić do poronień, wad wrodzonych, obumarć wewnątrzmacicznych, nadmiernego wzrastania płodu, urazów okołoporodowych, hipoglikemii oraz innych problemów adaptacyjnych u noworodka. Dlatego lekarze i położne z Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet zapraszają mamy na jednodniowe pobyty w szpitalu, podczas których przyszłe mamy nie tylko zostaną przebadane przez specjalistów, ale także otrzymają cenne wskazówki dotyczące zmiany nawyków oraz dbania o zdrowie swoje i dziecka. 
 
W każdy czwartek ciężarne z cukrzycą będą przyjmowane na Oddział Patologii Ciąży, gdzie omówione zostaną najważniejsze tematy: 
  • zasady diety cukrzycowej
  • zasady kontroli glikemii z użyciem glukometru oraz nowoczesne techniki kontroli glikemii z użyciem sensorów do ciągłego pomiaru glikemii
  • wysiłek fizyczny w ciąży – nieodzowny element terapii kobiet z cukrzycą ciążową (zajęcia praktyczne).
 
W skład zespołu diagnostyczno-terapeutycznego wchodzą: lekarz ginekolog, położna oraz fizjoterapeutka. Przyszłe mamy dostaną też glukometr oraz receptę na paski do glukometru, a wieczorem wrócą do domu.
 
Jak się zgłosić?
 
Poproś lekarza o skierowanie do szpitala z rozpoznaniem cukrzycy ciążowej, a następnie umów termin hospitalizacji pod numerem: (22) 636-06-50 [Rejestracja/Biuro Wsparcia Pacjenta]. Pacjentki spotykają się ok. 8 rano w Przyszpitalnej Przychodni (Wejście Główne do Szpitala), gdzie przeprowadzony zostanie z nimi wywiad oraz badanie lekarskie. Prosimy o zabranie wszystkich aktualnych badań zleconych w ciąży oraz próbkę moczu. Przydatny będzie również wygodny strój, nie krępujący ruchów (może być sportowy). 
 
Zachęcamy do obejrzenia rozmowy na temat cukrzycy ciążowej oraz zagrożeń dla matki i dziecka. W programie Pytanie na Śniadanie wystąpiły ginekolożki Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet: dr hab. n. med. Diana Massalska, prof. CMKP, lek. Sylwia Słomska oraz pacjentka Aleksandra Nasiadka.