Interdyscyplinarna operacja w WIZK!
Pod koniec lutego na bloku operacyjnym Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet odbyła się operacja u pacjentki, która od dłuższego czasu zmagała się z uciążliwymi dolegliwościami. Zgłosiła się do szpitala w zaawansowanym stadium wypadania narządu rodnego oraz odbytnicy.
Na sali operacyjnej spotkali się ginekolodzy oraz chirurdzy-proktolodzy, by ramię w ramię zoperować pacjentkę oraz pomóc jej w powrocie do dawnej sprawności. Wykonany został kompleksowy zabieg operacyjny z łączonym problemem ginekologiczno-proktologicznym.
Leczenie operacyjne ma za zadanie nie tylko wyeliminować objawy choroby, ale również przywrócić pacjentce komfort i jakość życia. W części ginekologicznej obejmowała plastykę obydwu ścian pochwy wraz z przymocowaniem macicy do więzadła krzyżowo-kolcowego. Natomiast ze strony proktologicznej wykonano resekcję odbytnicy od strony krocza. Cały zabieg trwał ponad trzy godziny i zakończył się sukcesem. Pacjentka w pierwszych dobach po operacji została całkowicie uruchomiona, czuje się dobrze i niedługo będzie mogła opuścić szpital.
Przyczyny wypadania narządu rodnego lub odbytnicy u kobiet
Do zaburzeń statyki narządu rodnego dochodzi na skutek rozciągnięcia mięśni pochwy, miednicy i odbytu. Przyczyn może być wiele. Problem najczęściej dotyczy kobiet, które w przeszłości przeszły skomplikowane porody – rodziły gwałtownie, wielokrotnie czy rodziły noworodki o dużej masie ciała. A także pań wykonujących ciężką pracę fizyczną połączoną z parciem.
Drugą grupą kobiet narażoną na obniżenie narządów rodnych są panie wieku menopauzalnym. Wraz z upływem lat dochodzi u nich do zaburzenia gospodarki hormonalnej na skutek obniżenia poziomu estrogenu i kolagenu. Tkanki mają wówczas zwiększoną tendencję do wiotczenia, przez co mięśnie i tkanki tracą swoją jędrność i elastyczność, co w konsekwencji prowadzi do ich obniżenia, a następnie do wypadania. Inną przyczyną mogą być choćby predyspozycje genetyczne, a także – o czym często pacjentki zapominają – przewlekły kaszel czy zaparcia.
Czy można temu zapobiec?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ nie mamy wpływu na proces starzenia się naszego organizmu. Nie zawsze też możemy przewidzieć jak potoczy się poród. Pamiętajmy jednak o różnego rodzaju ćwiczeniach, które mogą wzmacniać struktury miednicy mniejszej. Istotna jest także współpraca z fizjoterapeutką ginekologiczną, która opiekuje się kobietą nie tylko przed czy po porodzie, ale także w kolejnych latach. Warto zmienić także przyzwyczajenia podczas wizyty w toalecie. Przy oddawaniu moczu i stolca należy dbać o jak najbardziej fizjologiczne warunki czy pozycje wymuszające nasilone parcie.