Intymny problem

Infekcje intymne to problemem, który dotyczy zarówno dziewczynek w okresie pokwitania, kobiet w okresie rozrodczym aż po seniorki w okresie transformacji menopauzalnej. Kluczową kwestią jest odpowiednie podejście do profilaktyki i leczenia.

Anatomia sromu i pochwy sprawia, że są one wyjątkowo wrażliwymi narządami. W jednym miejscu spotykają się trzy układy: rozrodczy, pokarmowy i moczowy. Budowa anatomiczna ma wpływ na infekcje, ale równie ważna jest ogólna kondycja organizmu, podatność na infekcje, styl życia, higiena intymna, aktywność seksualna czy wreszcie etap życia i związane z nim zmiany hormonalne u kobiety.

Na co zwracać uwagę?

U nastolatek infekcje intymne występują dość rzadko. Pojawiają się wraz z rozpoczęciem inicjacji seksualnej. Infekcje w okresie ciąży o podłożu grzybiczym nie są szczególnie niebezpieczne, można je stosunkowo łatwo wyleczyć. Inaczej jest w przypadku infekcji bakteryjnych. W tym przypadku szybka interwencja jest niezbędna.

– Nieleczone infekcje bakteryjne mogą prowadzić do poważnych powikłań, takich jak poronienie lub przedwczesny poród. Dlatego ważne jest szybkie i skuteczne leczenie oraz regularne monitorowanie stanu zdrowia intymnego w trakcie ciąży, aby zminimalizować ryzyko powikłań dla matki i dziecka – mówi dr Agnieszka Harabin-Matysiak, ginekolog z Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet w Polskim Radiu 24. – Kobiety ciężarne są w tzw. immunosupresji, która chroni jajo płodowe przed odrzuceniem. Układ immunologiczny „gorzej” działa, dlatego infekcji w tym właśnie czasie może być więcej, i mogą nawracać – dodaje dr Agnieszka Harabin-Matysiak.

Transformacja menopauzalna a infekcje

Większość pacjentek w okresie transformacji menopauzalnej cieszy się z ustania miesiączkowania i przestaje regularnie odwiedzać lekarza ginekologa.

– Nic bardziej mylnego. W tym okresie kobieta jest nawet bardziej narażona na infekcje. Pochwa staje się mniej nawilżona, cienka, gruczoły zaczynają wydzielać mniejszą ilość śluzu w związku z czym zmienia się nawilżenie fizjologiczne, zwiększa się poziom pH – powstaje środowisko sprzyjające rozwijaniu bakterii. To czas kiedy szczególnie powinniśmy dbać o zdrową pochwę i zdrowy srom – tłumaczy dr Agnieszka Harabin-Matysiak.

Dolegliwości intymne potrafią być bardzo uciążliwe i mogą prowadzić do wycofania z życia seksualnego wśród kobiet w wieku 40-50 lat. Dlaczego tak się dzieje? W momencie obniżenia poziomu estrogenów srom staje się bardziej podatny na urazy i infekcje. Prawdopodobieństwo infekcji intymnych wzrasta także w grupie kobiet chorujących na cukrzycę.

Gdzie szukać pomocy?

Niezwykle istotne jest otwarte rozmawianie o problemach intymnych oraz ich leczenie. Niestety, wiele kobiet bagatelizuje te problemy lub nie zgłasza ich swojemu lekarzowi. Profilaktyka, regularne badania oraz odpowiednia higiena intymna są kluczowe dla zdrowia sromu i pochwy.

– Mów co Cię niepokoi, co Ci dolega. 85% kobiet w ogóle nie rozmawia o swoich dolegliwościach intymnych, 70% ich nie leczy, 60% ukrywa je przed partnerem – wylicza dr Harabin-Matysiak.

Aby zadbać o zdrowie intymne, należy przede wszystkim prowadzić zdrowy tryb życia, stosować się do zaleceń dotyczących profilaktyki, a także rozważyć szczepienie przeciwko HPV. Ważne jest również zachowanie umiaru w aktywności seksualnej oraz unikanie czynników sprzyjających infekcjom, takich jak nadmierna konsumpcja słodyczy. – Zdrowa pochwa, zdrowy srom zawsze się obroni – podsumowała dr Agnieszka Harabin-Matysiak.

Zachęcamy do wysłuchania całego wywiadu w ramach audycji „Samo Zdrowie” w Polskim Radiu 24: 

https://polskieradio24.pl/artykul/3371743,intymny-problem-dr-harabinmatysiak-wiekszosc-kobiet-doswiadcza-go-przynajmniej-raz-w-zyciu