Porady dietetyczne

Zapraszamy przyszłe mamy ze zdiagnozowaną cukrzycą ciążową lub otyłością na indywidualne konsultacje z dietetykiem klinicznym – mgr Justyną Czerniak. Spotkania odbywają się w czwartki i są prowadzone w ramach Szkoły Cukrzycowej organizowanej przez Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet.

Zdrowa dieta ma duże znaczenie nie tylko dla optymalnego wzrostu i rozwoju płodu. Wpływa również na zdrowie przyszłej mamy. Ma też znaczenie, gdy występują uporczywe dolegliwości ciążowe, takie jak nudności czy wymioty. Ponadto w przypadku powikłań ciąży odpowiedni sposób żywienia pozwala na zmniejszenie objawów choroby i ograniczenie przyjmowanych leków.

Podczas czwartkowych spotkań z dietetykiem każda kobieta otrzyma wskazówki dotyczące zasad diety i zmiany nawyków żywieniowych w tym szczególnym okresie. Ponadto dietetyk przeanalizuje i omówi dotychczasowy sposób żywienia, wskazując ewentualne błędy oraz możliwości ich korekty. Nauczy również jak odpowiednio komponować codzienne posiłki, tak aby czerpiąc przyjemność z jedzenia, wspólnie osiągnąć założony cel.

Na świecie w 2022 roku około 14% kobiet w ciąży chorowało na cukrzycę ciążową. Podwyższone stężenie glukozy we krwi w ciąży niesie za sobą szereg niebezpiecznych powikłań. Należą do nich m.in. poród przedwczesny czy nadmierna masa urodzeniowa dziecka. Ponadto cukrzyca ciążowa zwiększa ryzyko innych zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, otyłości i upośledzenia metabolizmu węglowodanów, prowadząc do rozwoju cukrzycy typu 2 zarówno u matki, jak i u jej potomstwa w późniejszych latach życia. W związku z tym jadłospis ciężarnej powinien być odpowiednio zbilansowany, gdyż zarówno niedobór, jak i nadmiar witamin oraz składników mineralnych może być związany z negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Zapraszamy do zapisów Pacjentki Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet ze zdiagnozowaną cukrzycą i innymi zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Więcej informacji można uzyskać w Biurze Wsparcia Pacjenta: (22) 636-06-50.

Właściwe odżywianie w okresie ciąży jest podstawą zdrowia matki i dziecka!