Sześć operacji jednego dnia – warsztaty chirurgii ginekologicznej

operacja, grupa lekarzy patrzy na ekran podczas zabiegu

W Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet odbyły się pod koniec marca warsztaty chirurgii ginekologicznej. W całodniowym szkoleniu wzięli udział specjaliści z kilku znaczących ośrodków w Polsce. Tematem wiodącym była uroginekologia i zaburzenia statyki narządu rodnego. 

 
Jednego dnia, równolegle na dwóch salach operacjach WIZK, zespoły medyczne operowały pacjentki, u których doszło do uszkodzenia więzadeł utrzymujących macicę. Zabiegi były przeprowadzane minimalni inwazyjne z wykorzystaniem technik: laparoskopowej i przezpochwowej.
 
– To nasze wewnętrzne warsztaty, których celem jest podnoszenie umiejętności i jakości leczenia w operatywie. Tematem dominującym jest uroginekologia i wszelkiego rodzaju zaburzenia statyki u kobiet – powiedział dr hab. n. med. Michał Ciebiera, prof. CMKP – dyrektor Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet oraz inicjator kolejnej tury szkoleń organizowanych w Warszawie.
 
Zabiegi zostały wykonane u kobiet z problemem wypadającej macicy, z nietrzymaniem moczu, głównie z zaburzeniami statyki na poziomie I. Główną przyczyną były uszkodzenia więzadeł utrzymujących macicę.
 
– Nie usuwamy macic tylko staramy się naprawić uszkodzone więzadła, by przywrócić prawidłową sytuację anatomiczną. Macica oprócz funkcji rozrodczych, utrzymania ciąży, wytwarzania skurczy porodowych ma znaczenie do końca życia w utrzymaniu statyki. Macica nie obciąża dna miednicy, tylko wręcz przeciwnie. W sytuacji gdy pacjentka kaszle, podnosi ciężkie przedmioty, to macica wytwarza, jeżeli więzadła nie są uszkodzone, siłę w odwrotnym kierunku, ciągnąc pochwę i pęcherze, powodując stan równowagi – podsumował dr n. med. Paweł Szymanowski, prof. KAAFM.
 
Jedną z operowanych pacjentek była kobieta urodzona w 1962 roku, u której wystąpił tzw. defekt szczytowy. W jej przypadku wypadająca macica ciągnęła w dół również pochwę.
 
– Celem tej operacji jest odtworzenie aparatu więzadłowego macicy. Służy do tego specjalny implant umocowany z jednej strony do kości krzyżowej, a z drugiej do szyjki macicy. Fiksacja syntetycznej taśmy spowoduje, że macica wróci na swoje pierwotne położenie – mówi dr hab. n. med. Tomasz Łoziński, prof UR.

Wypadanie macicy – w jakim wieku?

Problem może dotyczyć kobiet w każdym wieku i jest uzależniony od wielu czynników, m.in. właściwości tkanek, przebytych chorób, liczby porodów czy otyłości. 
 
– Jak te wszystkie czynniki się nałożą to potrafi zrobić się duży problem. Żeby zdać sobie sprawę jaka jest skala problemu, to pacjentek uroginekologicznych jest więcej niż kobiet chorych na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze łącznie. Na szczęście mamy duży wachlarz możliwości, staramy się pomagać i reagować.  – mówi dr n. med. Grzegorz Gurynowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego.
 
Zabieg, który jest stosunkowo krótki, pozwala przywrócić kobiecie komfort życia, prawidłową funkcję pęcherza moczowego, poprawę funkcji seksualnych. Lekarze zachęcają do większej otwartości kobiet. Wciąż wiele z nich wstydzi się opowiedzieć o dolegliwościach swojemu ginekologowi.