USG endometriozy

lekarz wykonujący badanie USG

Endometriozę można rozpoznać na podstawie dobrze zebranego wywiadu oraz badania USG przezpochwowego. Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet jako jeden z nieliczny ośrodków w Polsce przeprowadza BEZPŁATNE specjalistyczne USG w kierunku endometriozy. 

Endometrioza jest chorobą bolesną i nieuleczalną, ale jej przebieg można łagodzić farmakologicznie oraz operacyjnie. Może powodować ból przed i w trakcie miesiączki, podczas zbliżeń, wypróżnień czy oddawania moczu. Często jest również przyczyną niepłodności. 

Ignorowanie objawów endometriozy lub zbyt późna diagnoza może doprowadzić do nieodwracalnych zmian anatomicznych w narządach. Jeśli więc w trakcie miesiączki zdarzają Ci się omdlenia lub musisz zwolnić się z pracy czy zajęć, warto sprawdzić, czy nie jest to endometrioza.

USG endometriozy 

W Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet wykonywane jest specjalistyczne badanie USG w kierunku endometriozy. Przed badaniem lekarz wprowadza do pochwy żel, który działa jako środek kontrastujący (sonovaginografia). Umożliwia on dokładną ocenę przedniej i tylnej ściany pochwy, pęcherza moczowego, moczowodów, więzadeł krzyżowo-macicznych, otrzewnej oraz jelita grubego. Lekarz sprawdza, czy występują ogniska endometriozy głębokiej, nacieki ścian badanych narządów lub zwężenia światła jelita. Ponadto standardowej ocenie ultrasonograficznej poddawana jest także szyjka macicy, trzon macicy oraz jajniki. Badanie trwa około 30 minut i jest bezbolesne. U nastolatek i kobiet, które nie współżyły badanie jest wykonywane przezodbytniczo.

W drugim etapie, przy użyciu sondy przezbrzusznej, oceniane są nerki, aby wykluczyć zastój moczu wywoływany przewężeniem moczowodów.

Jak przygotować się do badania?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Pęcherz moczowy powinien być wypełniony.

Zapisz się na badanie

Rejestracja na wizyty prowadzona jest przez Biuro Wsparcia Pacjenta pod numerem tel. 22 636 06 50.
Badanie przeprowadza specjalistka ginekologii i położnictwa – lek. Martyna Micek. Przyjmuje pacjentki we czwartki w godz. 14:00-17:00.