Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet zaprasza kobiety w ciąży do badania, które ma wyjaśnić, jak substancje chemiczne zaburzają pracę układu hormonalnego

Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet zaprasza kobiety w ciąży do udziału w międzynarodowym badaniu HYPIEND, które ma wyjaśnić, jak związki endokrynnie czynne (EDCs) zaburzają funkcjonowanie układu hormonalnego oraz wpływają na przebieg ciąży i rozwój dzieci. EDCs to substancje chemiczne znajdujące się m.in.: w produktach higieny osobistej, tekstyliach i żywności, które mogą zakłócać pracę układu hormonalnego i prowadzić do wielu chorób.
Badacze z II Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMKP Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet oraz Zakładu Medycyny Stylu Życia Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP rozpoczynają badania wśród kobiet w ciąży i ich dzieci, by określić ich narażenie na związki endokrynnie czynne. Badania są realizowane w ramach projektu naukowo-badawczego HYPIEND przez naukowców z 14 zespołów pochodzących z 8 krajów europejskich. Projekt zakłada monitorowanie narażenia na związki endokrynnie czynne ponad 800 kobiet w ciąży z Polski, Hiszpanii i Belgii oraz ich dzieci do 18. miesiąca życia.
Kobiety, które wezmą udział w projekcie HYPIEND będą mogły skorzystać z kompleksowej opieki okołoporodowej w Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet przy ul. Inflanckiej 6 w Warszawie oraz dodatkowych badań, które pomogą dowiedzieć się, jak substancje chemiczne wpływają na układ hormonalny i rozwój ich dziecka (oceniany będzie dwukrotnie do 18. miesiąca życia).
Do udziału w projekcie kobiety do 11. tygodnia ciąży mogą się zgłosić:
- dzwoniąc na nr tel. 22 636 06 50, wew. 7 (Biuro Wsparcia Pacjenta czynne w godz. 8.00-15.00)
- wysłać zgłoszenie na adres: zdrowaciaza@wizk.pl
– W tym projekcie, po raz pierwszy na taką skalę, zmierzymy stężenie EDCs w płynach ustrojowych, czyli krwi, moczu, ale także mleku matki – podkreśla prof. Michał Ciebiera, dyrektor WIZK, kierownik projektu na Polskę. – Dzięki tym badaniom mamy okazję lepiej poznać to, w jaki sposób substancje chemiczne zaburzają gospodarkę hormonalną i szkodliwie działają na oś podwzgórze-przysadka mózgowa już w okresie płodowym, a także jak wpływają na rozwój fizyczny i neurologiczny małych dzieci.
Prof. Michał Ciebiera dodaje, że według Endocrine Society, ok. 1000 substancji znajdujących się w tworzywach sztucznych, produktach higieny osobistej, tekstyliach, detergentach, żywności i innych ogólnodostępnych produktach może należeć do związków endokrynnie czynnych (EDCs). Badacz dodaje, że EDCs mogą m.in.: powodować niedoczynność tarczycy, zaburzenia neurologiczne i przedwczesne dojrzewanie płciowe, zaburzać płodność czy przyczyniać się do rozwoju cukrzycy, otyłości oraz zachorowań na nowotwory złośliwe.
Kobiety, które wezmą udział w projekcie HYPIEND, będą mogły skorzystać – w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – z kompleksowej opieki okołoporodowej w WIZK przy ul. Inflanckiej 6 w Warszawie.
– W Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet oraz w Szpitalu Bielańskim w ubiegłym roku urodziło się 3230 dzieci – podaje Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego. – To jeden z najbardziej popularnych szpitali położniczo-ginekologicznych w Warszawie.
Dyrektor Szpitala Bielańskiego podkreśla, że w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia kobiety mają zapewnioną opiekę okołoporodową we wszystkich aspektach.
– Standardem dla pacjentek WIZK jest poród w kameralnych, komfortowych warunkach oraz zastosowanie metod łagodzenia bólu porodowego, zarówno niefarmakologicznych, jak i farmakologicznych – mówi Dorota Gałczyńska-Zych. – WIZK jest jednym z czołowych szpitali w Polsce w kwestii dostępności do znieczulenia porodu. Gwarantujemy również kobietom udział w bezpłatnych zajęciach w szkole rodzenia oraz opiekę psychologa przez całą ciążę i w okresie połogu.
Prof. Piotr Jankowski, zastępca dyrektora ds. naukowych CMKP – prorektor zwraca uwagę na to, że związki endokrynnie czynne znajdują się w wielu produktach, które używane są na co dzień.
– Mimo to, że są powszechnie stosowane, nadal nie mamy kompleksowej wiedzy na temat tego, jak wpływają na nasz układ hormonalny – mówi prof. Piotr Jankowski, zastępca dyrektora ds. naukowych CMKP – prorektor. – Projekt HYPIEND trwa pięć lat i w tym czasie naukowcy badają wpływ tych substancji zarówno na kobiety w ciąży, jak i rozwój ich dzieci.
W ramach projektu HYPIEND mają być opracowane nowe metody oznaczania substancji zaburzających gospodarkę hormonalną.
– Kobiety, które wezmą udział w projekcie, zostaną przydzielone do dwóch grup, w których porównamy różne metody edukacji – dodaje lek. Alicja Baska, współbadaczka z Zakładu Medycyny Stylu Życia CMKP. – W pierwszej z grup uczestniczki badania otrzymają dostęp do aplikacji mobilnej oraz wezmą udział w warsztatach edukacyjnych na temat sposobów zmniejszania narażenia na związki endokrynnie czynne. W drugiej otrzymają dostęp do broszury informującej o ryzykach związanych z narażeniem na EDCs oraz sposobach na to, jak unikać takich substancji w codziennym życiu. Chcemy zbadać, czy działania edukacyjne są w stanie skutecznie modyfikować zachowania związane z ekspozycją na EDCs, a także, czy te zmiany są wystarczające, by ograniczać negatywny wpływ EDCs na stan zdrowia i rozwój dzieci – dodaje lek. Baska.
Lek. Olga Wdowiczak, specjalistka ds. zdrowia środowiskowego HEAL Polska, organizacji non-profit analizującej wpływ środowiska na zdrowie publiczne zwróciła uwagę na konieczność działań systemowych podkreślając, że narażenie na szkodliwe substancje chemiczne podczas życia płodowego może wpływać negatywnie na rozwój fizyczny i intelektualny dzieci, a nawet prowadzić do rozwoju nowotworów.
– Dlatego należy jak najszybciej ograniczyć stosowanie szkodliwych związków – takich jak substancje endokrynnie czynne i PFAS, czyli tzw. „wieczne chemikalia” obecne w tworzywach sztucznych, pestycydach i innych produktach codziennego użytku – dodaje lek. Olga Wdowiczak.
Więcej informacji o projekcie na stronie: https://hypiend.eu/polska/