Zapraszamy kobiety w ciąży do udziału w darmowym badaniu HYPIEND

Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet zaprasza kobiety w ciąży do udziału w międzynarodowym badaniu HYPIEND, które ma wyjaśnić, jak związki endokrynnie czynne (EDCs) zaburzają funkcjonowanie układu hormonalnego oraz wpływają na przebieg ciąży i rozwój dzieci. EDCs to substancje chemiczne znajdujące się m.in.: w tworzywach sztucznych, produktach higieny osobistej, tekstyliach i żywności, które mogą zakłócać pracę układu hormonalnego i prowadzić do wielu chorób.
Zgłoś się do prowadzenia ciąży, bezpłatnych badań i dowiedz się, jak unikać substancji chemicznych, które mogą wpływać na rozwój Twojego dziecka.
Do udziału w projekcie zapraszamy kobiety do 11 tygodnia ciąży.
Można się zgłosić:
- dzwoniąc na nr tel. 22 636 06 50, wew. 7 (Biuro Wsparcia Pacjenta czynne w godz. 8.00-15.00)
- wysłać zgłoszenie na adres: zdrowaciaza@wizk.pl
Udział w badaniu jest bezpłatny i dobrowolny.
O projekcie HYPIEND
Badacze z II Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMKP Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet oraz Zakładu Medycyny Stylu Życia Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP rozpoczynają badania wśród kobiet w ciąży i ich dzieci, by określić ich narażenie na związki endokrynnie czynne. Badania są realizowane w ramach międzynarodowego projektu naukowo-badawczego HYPIEND przez naukowców z 14 zespołów pochodzących z 8 krajów europejskich: Polski, Hiszpanii, Holandii, Belgii, Szwecji, Włoch, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.
Projekt zakłada monitorowanie stanu zdrowia ponad 800 kobiet w ciąży z Polski, Hiszpanii i Belgii, a później ich dzieci przez 18 miesięcy, pod kątem występowania i działania związków EDCs.
Projekt HYPIEND realizowany jest w latach 2024-2028. Wyniki projektu zostaną przedstawione w raporcie końcowym. Pomogą one opracować nowe metody oznaczania substancji zaburzających gospodarkę hormonalną oraz strategię działań w zakresie zdrowia publicznego, aby minimalizować narażenie najbardziej zagrożonych grup w populacji.
Projekt jest finansowany przez program Unii Europejskiej Horyzont Europa w ramach naboru wniosków HORIZON.
Więcej informacji o projekcie HYPIEND https://hypiend.eu/polska/
Co zyskujesz biorąc udział w projekcie HYPIEND?
Kobiety, które wezmą udział w projekcie HYPIEND będą mogły skorzystać z darmowej, kompleksowej opieki okołoporodowej w Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet przy ul. Inflanckiej 6 w Warszawie oraz dodatkowych badań, które pomogą dowiedzieć się, jak substancje chemiczne wpływają na ich układ hormonalny i rozwój ich dziecka. Rozwój ich dzieci będzie dwukrotnie sprawdzany pod kątem neurologicznym do 18 miesiąca życia. Podczas wizyt będą zbierane dane o stylu życia kobiet w ciąży i ich ekspozycji na EDCs.
– W projekcie, po raz pierwszy na taką skalę, zmierzymy stężenie EDCs w płynach ustrojowych, czyli krwi, moczu, ale także mleku matki – podaje prof. Michał Ciebiera, dyrektor WIZK, kierownik projektu na Polskę, kierownik II Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMKP. – Dzięki tym badaniom mamy okazję lepiej poznać to, w jaki sposób substancje chemiczne zaburzają gospodarkę hormonalną i szkodliwie działają na oś podwzgórze-przysadka mózgowa już w okresie płodowym, a także jak wpływają na rozwój fizyczny i neurologiczny małych dzieci.
Prof. Michał Ciebiera dodaje, że według Endocrine Society, ok. 1000 substancji znajdujących się w tworzywach sztucznych, produktach higieny osobistej, tekstyliach, detergentach, żywności i innych ogólnodostępnych produktach może należeć do związków endokrynnie czynnych (EDCs). Badacz dodaje, że wiemy, że związki endokrynnie czynne mogą m.in.: powodować niedoczynność tarczycy, przedwczesne dojrzewanie płciowe, zaburzać płodność, zmniejszać sprawność seksualną, a także przyczyniać się do powstania nowotworów złośliwych.
Warunki uczestnictwa w badaniu
Kobiety, które wezmą udział w projekcie HYPIEND będą mogły skorzystać z darmowej, kompleksowej opieki okołoporodowej w Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet przy ul. Inflanckiej 6 w Warszawie.
Podczas wizyt będą zbierane dane o ciąży, stylu życia i ekspozycji na EDCs oraz próbki biologiczne (krew, mocz, kał, mleko) od Ciebie i Twojego dziecka.
Uczestniczki badania zostaną losowo przydzielone do jednej z dwóch grup: grupy interwencyjnej lub grupy kontrolnej.
Grupa interwencyjna otrzyma dostęp do aplikacji mobilnej o EDCs, która poprzez spersonalizowane zalecenia ma na celu promowanie codziennych nawyków zmniejszających narażenie na związki endokrynnie czynne. Osoby z grupy interwencyjnej wezmą także udział w warsztatach edukacyjnych (stacjonarnych i online).
Możesz wziąć udział w badaniu, jeśli:
- Masz ukończone 18 lat
- Jesteś w ciąży – przed jej 11. tygodniem
- Twoje BMI znajduje się w przedziale 18,5-40 kg/m²
- Masz zamiar karmić piersią
- Posiadasz smartfona